Yükleniyor..
  • 05551871187
  • 05551871187
Altın İğne | Uzm. Dr. Aslı Şahin - Dermatoloji, Bolu

Altın İğne

Altın İğne

Altın İğne

Altın iğne tıpta uzun yıllar hem estetik alanında hemde diğer alanlarda güvenilir şekilde kullanılan bir yöntem olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha önceden de cilt gençleştirmek, izleri düzeltmek ve deriyi sıkılaştırmak için kullanılan bu radyofrekans yöntemi çeşitli gelişmeler göstermiştir.

Altın İğne Nedir?

Uygulama genellikle lazer yöntemlerinde kullanılan bir teknolojidir. Yani atış yapılırken derinin zarar görmemesi için güç küçük noktasal alanlara bölünür. Dolayısıyla cildin zarar görmesi ve etkilenmesi en aza indirgenir. Yani bir lazer atışında cilt soyulabilecekken fraksiyonel lazer atışında cilt genel olarak korunur ve soyulmaz. İşte fraksiyonel radyofrekans da aynı mantıkla çalışıyor. Enerjiyi bir bütün olarak değil küçük noktalardan ve yollardan cilt altına iletmektedir.

Peki altın iğne nasıl çalışır?

Altın iğneler sayesinde atış direk olarak cilt altı dokulara yapılmaktadır. Bu sayede derinin üzerinde gereksiz bir enerji kaybı olmadığı gibi deride oluşabilecek yan etkiler ortadan kaldırılmış olur. Altın iğne tedavisinde radyofrekans enerjisi direkt olarak altın iğnelerdeki iletkenlik sayesinde hedeflenen alana verilmektedir.

Altın İğne Uygulaması

Cihazının altın iğneli başlığı cilde temas ettirildiğinde mikro iğneler otomatik olarak ayarlanan derinlikte cilt içerisine ani bir giriş yapmaktadır. Çok sayıdaki altın uçlu mikro iğnelerle cilt üstünde fraksiyonel mikro delikler oluşturur ve yalnızca iğne ucundan gönderilen cilt üstüne temas etmeyen radyo frekans ile dermiste kollajen ve elastin üretimi tetiklenirken, epidermis ve yüzeysel cilt tabakalarına potansiyel termal hasar verilmemektedir. Amaç verilebilecek en yüksek enerjileri deriye bir zarar vermeden doğrudan cilt altına ulaştırmaktır.

Altın İğne Hangi Amaçla Kullanılır?

Cilt Gençleştirmek ve Kırışıklık Tedavisi

Altın iğne uygulaması özellikle yüzde, alın, kaş arası, göz çevresi, dudak üstü, yanakdaki kırışıklıkları tedavi etmek de oldukça sık kullanılmaktadır. Yine radyo frekansın yüzde gerginliğe yol açan ve sarkmayı toparlayıcı bir etkiside bulunmaktadır.

Boyun ve Dekolte Bölgesini Toparlama

Altın iğne yöntemi, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıkları düzeltmede ve sarkmaları düzeltmede oldukça etkili bir uygulamadır.

İz Tedavisinde

Özellikle izlerin direk olarak içine yapıldıkları için oldukça etkili olmakta ve izleri daha iyi   hale getirir.

Sivilce İzi Tedavisinde

Altın iğneli radyofrekans yönteminin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi yüzdeki sivilce izlerinin tedavisidir. Bu izlerin çapları küçülür, derinlikleri azalır, derin olan sivilce izleri hafifler hafif olanlar geçer, gözenekler daralır, cilt daha canlı berrak bir hale gelmektedir. Bu amaçla kombine edilerek kullanmak tedavinin verimliliğini arttırır.

Çatlak Tedavisinde

Çatlaklar da bir çeşit iz olduğu için deri ve deri altı yırtıklarının tedavisinde fraksiyonel radyofrekans oldukça başarılı sonuçlar verir. Çatlakların tamamen yok olması mümkün olmaz, fakat daha iyi hale getirilebilir, rengi düzelir, çatlakların çapları daralır ve daha pürüzsüz bir hale gelerek çatlakların görünürlülüğü azalır.

Altın iğne radyofrekans tedavisi çatlaklarda 3-4 hafta aralıklarla en az 3 seans yapılır. Çatlak tedavisi isteğe göre fraksiyonel karbondioksit lazerlede kombine edilir.

Altın İğne Uygulaması Sonrasında Neler Yaşanır?

Altın iğne uygulamasının en büyük özelliği fraksiyonel lazerde yaşanan kızarıklık, pullanma ve soyulmanın yaşanmamasıdır. Hastada 3-5 saat kadar hafif bir pembelik oluşur ve pembelik bu sürenin sonunda tamamen normale döner. Dolayısıyla hastanın günlük yaşantısında bir kısıtlama yapmayan bir tedavi çeşididir. Uygulama sonrasında belli belirsiz bir ödem olur, buda kısa sürede geçer. 

Altın İğne En Büyük Avantajı Nedir?

Bu tedavinin lazer tedavisine en önemli faydası yazın yapılabilmesi, kızarıklık, soyma, yan etki yaratmıyor olmasıdır. Dolayısıyla yaz döneminde tedaviye ara vermeye gerek kalmamaktadır. Diğer tedavilerle de birleştirilebilir.

Altın İğnenin Diğer Uygulamalardan Farkı Nedir?

•           İki farklı teknoloji içermektedir.
•           Uygulamaya göre tedavi derinliğini (0-3.5 mm arasında) ayarlayabilme olanağı bulunmaktadır.
•           Özel iğneleme yöntemi sayesinde daha az ağrı ve noktasal kanama oluşur.
•           İsteğe göre 49-69 mikro iğne içermesi.
•           Ayarlanabilir msn özelliği (10msn-1sn) 50 watt yüksek güç ile oldukça yüksek bir etkinliğe sahiptir.