Yükleniyor..
  • 05551871187
  • 05551871187
Botoks Uygulamaları | Uzm. Dr. Aslı Şahin - Dermatoloji, Bolu

Botoks Uygulamaları

Botoks Uygulamaları

Botoks Uygulamaları

Başta estetik olmak üzere pek çok tıbbi alanlarda tercih edilen botoks, birçok nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılırken orta ve şiddetli mimik çizgileri için geçici bir tedavi yöntemidir. Botoks, sistematik olarak bütün kaslara tesir etmeden sadece enjekte edildiği bölgeyi etkisi altına alır ve sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımına karşı koyar.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Botulinum toksin kaslara aktarılan sinir uyarısı engellenerek, kırışık oluşumuna neden olan hareketi azaltır. Uygulanan işlem kaslarda geçici bir felç durumu yaşatır. Kaslardaki haraketliliğin en aza inmesiyle birlikte, üst tabakadaki derinin kas hareketi ile belirginleşen çizgilenmeler yavaş yavaş ortadan kaybolur. İşlem sonucunda kızgın, yaşlı ve yorgun görünen yüz ifadesi ortadan kaybolarak daha genç daha dinamik bir görünüm kazandırır.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır

Alın bölgesi Çizgileri

Kaş arası çizgileri

Göz kenarındaki kaz ayağı olarak isimlendirilen çizgiler

Dudak etrafı çizgileri(sigara çizgileri)

Boyun çizgileri

Çenedeki düzensiz cilt görünüm

Burun ucunun kaldırılmasında

Ayrıca el, ayak ve koltuk altı terlemeleri ile spasite ve migren ağrılarında da botoks işlemi yapılmaktadır.

Botos İle Kırışıklıklar Tamamen Ortadan Kalkar mı?

Botoks işlemi, derin olmayan kırışıklık görünümünü ortadan kaldırırken, kırışıklıkların yoğunluğunu azaltır. Derin çizgilerde botoks ile beraber başka dermokozmetik uygulamalar da kullanılmalıdır.

Bokosun Etki Süresi ve Kalıcılığı Ne Kadardır?

İşlem uygulandıktan birkaç gün sonra çizgiler iyileşmeye başlar, on gün içerisinde de etkisini gösterir. Sonuçlar dört aya kadar kalıcılığını sürdürür.

Botoks Ne Sıklıkla Tekrarlanmalıdır?

Botoks uygulamaları 4-6 ayda bir tekrarlanır. İşlem sayısı arttıkça bu süre daha da uzayabilir. Zaman içerisinde bazı mimikler gider ve daha düşük dozlarda aynı sonuçlar elde edilebilir.

Botoks Uygulaması Ağrılı mıdır?

Çok ince iğnelerle yapılan botoks uygulamasında genellikle ağrı en az seviyede olur. İşlem öncesinde önce soğuk uygulama ya da cilde sürülen lokalanestezik bir krem ile ağrı daha da minimal seviyelere indirilir.

Kimlere Botoks Uygulanmaz?

Kişinin istediği enjeksiyon bölgesinde bir enfeksiyon varsa ya da herhangi bileşenine karşı bilinen bir aşırı duyarlılığa sahip ise botoks uygulanmamalıdır. ALS, MyasteniaGravis veya Lambert-Eatonsendromu gibi nörolojik rahatsızlıkları olan hastalarda, gebelik ve emzirme döneminde işlem yapılmamalıdır.

Botoks Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

            •          Botoks uygulaması sonrasında geçici bir şişlik veya morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün sonra ortadan kaybolur.

            •          Bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı 24 saatten kısa bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.

            •          Bazen botoks işlemi gören bölgede ilk haftalar asimetrik görüntü gözlemlenebilir. Bu durum genellikle dokundurma enjeksiyonu ile düzeltilir.

            •          Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir görünümdür. Devamlılığı uzun süreli olursa dokundurma enjeksiyonu ile düzeltilebilir.

            •          İşlem sonrası en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi de yanlış uygulamalar nedenleri ile mimiklerin tamamen ortadan kalkması ve yüz ifadelerin kaybolması gibi doğal olmayan görünümlerdir.

            •          Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde oluşur. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.

Yüz İfadesi Doğallığını Korur Mu?

Botoks doğru işlem aldığında görünür sonuçlar verir, ancak yüz ifadesini tamamen değiştirmez.

Botoks ve Kırışıklık Tedavisi

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden oluşan bir çeşit toksindir. Bu iyi huylu toksinin, sinir uçlarına aktarılmasını sağlayan maddelerin salınımını bloke edip, sinirler ile hedef organ arasındaki iletimi durduran bir etki sistemi vardır. Botoks işlemi sonucu sinir iletiminin durması, verilen emrin yerine getirilmemesi, sinirin geldiği noktanın azalmasını ya da tamamen yok olmasını sağlamaktadır. Laboratuvar ortamında da üretilme imkânına sahip olan botoks-botox uzun senelerdir medikal tıpta değişik tedavi ve hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik ve kozmetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.

Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi ve kozmetik alanlarında ise çoğunlukla mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki mimik çizgileri, çizgileri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

Son yıllarda ABD den gelen istatistiki veriler; botoks (bt-x) işleminin en fazla tercih edilen, yine en fazla uygulamada artış gösteren medikal estetik tedavisi olduğunu göstermiştir. Ülkemizde de aynı yönlü veriler bulunmaktadır. Hala bazı insanlar botoksun adını hiç duymamış bile olsa, bu durum çok hızlı bir şekilde azalmaktadır. Botoks ile kırışıklıklardan ve çizgilere veda edin.

Yüzümüzdeki bizi rahatsız eden yaşlılık çizgileri ve kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en basit yöntemi olan botoks, 15 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, genetik faktörler, alışkanlıklar, kasların üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler yani kırışıklıklar kendini gösterir. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, dudak üstü ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Yüzdeki bu dinamik kaslara botoks işlemi uygulanarak mimik kasların etkinliği azaltılır, botoks yapılması ile sinir kas iletimi blokajı, kas gücü ve hareket kabiliyetinde azalma, kasları saran derinin, dinamik hareketler ile katlanmasını ve bunun oluşturduğu çizgi-kırışıklıkları da azaltır. Bu sayede yaşlı, yorgun ve sinirli gözükebilen yüz şeklinde de belirgin bir iyileşme sağlanır.

Kozmetik ile uğraşan hekimler yaşlılık kırışıklıkların deri altında yer alan kasların kasılması sonucu derinin çekilmesiyle oluştuğunu söylemektedir. Botoks sonrası bu kasların gevşemesi sonucunda kırışıklıklar azalır veya tamamı ile ortadan kaybolur.

Botoks Felç mi Eder?

Botoksun etkisi kalıcı değildir, ortalama 6 ay kadar kalır. Dolayısıyla kalıcı bir felçten söz etmek mümkün değildir. Bu etki istediğimiz bir sonuçtur. Mekanizmasında ise kasa verilen iletiyi geçici bir süre durdurur. Bu sayede mimik kaslarımızı yeteri kadar hareket ettiremeyip oynatamayız ve buradaki kırışıklıklar silinir.

Botoks ve İfadesiz Yüz?

Botoks uygulaması yapıldığında ifade gitmez, tam tersi gereksiz mimik ve kırışıklıklardan kurtulursunuz. Bazen çok katı yapılan botoks ile kasları çok az oynatabilirsiniz, bu durum belli bir zamanda azalmaktadır. Bazı hastalar bu durumu tercih ederken bazıları ise doğal uygulamaları tercih etmektedir. Yine tüm kasların botoxla blokajı yerine bazı kasların blokajı ifadesiz yüz oluşmasını zaten engellemektedir. Ben kişisel olarak hastanın yüz ifadesinde değişiklik yaratmayan ancak kırışıklıkların düzeldiği botoks uygulamaları tercih ediyorum.

Botoks Fiyatları Neye Göre Değişir?

Botoks fiyatları, botoksun uygulanacağı alan sayısına göre farklılık göstermektedir. Örneğin sadece kaş arası botoks uygulaması fiyatı ile kaş arası göz çevresi botoks fiyatı farklı olacaktır. Kırışıklık tedavisinde ki botoks fiyatları her hasta için uygulama yapılacak alan sayısına göre ayarlanır.

Yine terleme tedavisinde kullanılan botoks fiyatı yüze göre değişiklik gösterir. Koltuk altı terleme botoks fiyatı ile el terleme botox fiyatı farklılık gösterbilir. Tabii her botoks merkezinin fiyatı ücreti de farklı olacaktır. Çok ucuz botoks fiyatları etkisi az olan, beklemiş, aşırı sulanmış botoksa işaret edebilir. Bu durumda çok botoks hastası olmayan, botoks uygulaması yapılmayan merkezlerde olmaktadır.

Botoks 2020 fiyatları; diğer medikal estetik uygulama fiyatları ile karşılaştırıldığında oldukça uygundur, genel olarak dolgu fiyatları, lazer ücretleri daha yüksek olabilmektedir. Hasta açısından botoks fiyatlarının nispeten daha kabul edilebilir olması, ancak etkinliğinin çok yüksek olması, botoks uygulamasını oldukça "cost effective" bir uygulama haline getirmiştir.

Kliniğimizde botoks uygulamasına gelirken yanınızda başka bir kişiye ihtiyacınız yoktur. Bazı klinikler botoks uygulaması sırasında en az 2 kişi olmasını talep ederler. Bu durum bizim kliniğimiz için geçerli değildir, dolayısıyla sadece bir alan bile yaptıracaksanız botoks için müracaat edebilirsiniz, size uygulanacak fiyat sizin istediğiniz