Yükleniyor..
  • 05551871187
  • 05551871187
Dudak dolgusu uygulaması | Uzm. Dr. Aslı Şahin - Dermatoloji, Bolu

Dudak dolgusu uygulaması

Dudak dolgusu uygulaması

Dudak dolgusu uygulaması

Dudak dolgusunu nasıl uyguladığınız, dudaklarınızın şekline, hacmine ve ne kadar uyguladığınıza bağlıdır. Tedavi öncesi dudaklar özel bir kremle uyuşturulur ve istenirse sinir bloğu tedavisi ile dudaklar tamamen uyuşturulabilir. İdeal dudak görüntüsü, üst ve alt dudağın hacminin aynı olması veya alt dudağın hacminin biraz daha büyük olmasıdır. Genel dudak yapısında bulunan bu durumu dengelemek için dolgunun büyük kısmını üst dudağa uygulamayı tercih ediyorum ama alt dudak uygulamasında orta çizgiden kaçınarak alt dudağın dış kısmından kaçının. Üst dudak istenilen şekle göre çalışır ve genellikle orta hattın dışındaki alanı kalıplayarak aşırı doldurmayı önler. Yüzü ortadan ikiye bölüp sağ ve sol olarak düşünürseniz dudakların sol ve sağ yarısı yüz ile aynı değildir. Bazen bunu telafi etmek için dudak büyütme asimetrik olarak uygulanabilir. Yani, bir tarafta daha fazla ve diğer tarafta daha az. Bu uygulamaya rağmen asimetrik görünen dudaklar özellikle dudak dolgusunun tam olarak yerine oturduğu ikinci haftada yine de düzeltilmesi gerekebilir. hangi daha sonra hızla azalır. Bu ödem dudaklara meme büyütme uygulaması sırasında görülür, bu nedenle temelde uygulama ile elde edilen hacim üçüncü günden sonra kaybolur. Bu, dolgunun erimesinden değil, kullanım sırasında oluşan ödemin kaybolmasından kaynaklanmaktadır. Genelde iki tüp dolum uygulamasını önermeme rağmen ilk tüp uygulamasından sonra birkaç ay sonra ikinci tüpü yavaş yavaş koymak ve ardından ikinci tüpü doldurmak iyi bir seçenek.2 tüp önermemin nedeni 1 tüpün yeterli olmamasıdır. özellikle çok ince dudak anatomimde belirgin bir dolgunluk elde etmek için. Ancak dudaklarınızda zaten yeterince hacim varsa, tek bir tüp uygulaması dramatik bir değişiklik yaratabilir. Uygulamadan sonra dolgu ortalama 8-10 ay etkisini sürdürür ve bu süre zarfında dolguyu daha da dayanıklı hale getirmek için küçük takviyeler eklenebilir. Dolgu doğal olarak çözündükten sonra ortalama %1 kalıntı bırakır. Bu, tekrarlanan kullanımla daha iyi hacim ve kalıcılık elde etmenizi sağlar.

Burun dolgusu uygulaması

Hyaluronik asit dolgu maddeleri burun ucunu hafifçe kaldırırken burun köprüsü görünümünü anında ortadan kaldırabilir. Uygulama lokalanestezik krem altında orta hatta yapılır ve etkisi hemen görülür. Ortalama olarak bu etki, özellikle burun ucunda olmak üzere ikinci haftaya doğru biraz azalabilir ve tekrar burun ucuna uygulandığında etki yaklaşık 10-12 ay sürer. Burun tıkanıklığı olan hastaların bilmesi gereken en önemli şeylerden biri, ameliyat olmayı düşünüyorlarsa dolgunun geçmesi için dolgu ile ameliyat arasında ortalama bir yıl beklemeleri gerektiğidir. Çünkü mevcut burun dolguları ile yapılan rinoplasti, dolguların erimesine ve elde edilen sonuçların değişmesine neden olarak istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Burun dolgusu için kullanılan hyaluronik asit dolgu maddeleri sıkı bir dolgu özelliği taşımalı ve orta hattın dışına taşmamalıdır. Burun estetiği sonrası topikal uygulama bir burun estetiği uzmanı tarafından yapılabilir.

Dudak Dolgusu

Dudak büyütme, daha çekici dudaklara sahip olmanızı ve yüzünüze gençlik katmanızı sağlar. İnce dudaklara hacim ve nem katabilen hyaluronik asit bazlı dolgu maddesidir. Daha çekici dudaklar oluşturmanın ve yüzünüze daha genç bir görünüm kazandırmanın en pratik yolu hyaluronik asit bazlı dolgulardır. Yapısal olarak ince dudakları dolgunlaştırmanın ve yıllar içinde incelen dudaklara hacim kazandırmanın en etkili yolu dolgu uygulamaktır.

Dudak dolgusu için kullanılan teknikler de zamanla gelişerek daha doğal bir uygulama yapılmasına olanak tanımaktadır.Popülerite kazanan estetik bir yeniliktir.

Dudak dolgusu nedir?

Dudak büyütme, su emiciliği yüksek hyaluronik asit bazlı endojen dolgu maddelerinin dudak bölgesine enjeksiyonudur. Anatomik olarak üst dudak, üst dudağa göre biraz daha kalın olan alt dudağın 1-2 mm önündedir. Hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri ile bu oranı kolayca ve güvenle oluşturabilirsiniz. Dudaklarınız zaten doluysa hacim eklemenize gerek yok. Amaç, sahip olduğunuz hacmi korumaktır. Yaşla birlikte dudaklar incelmeye ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Dudak incelmesinin nedenlerinden biri östrojende azalmadır. Dudaklarınızın çevresine az miktarda dolgu enjekte etmek onlara daha dolgun, daha belirgin bir görünüm kazandırır ve yıllar içinde kaybedilen hacmi geri kazandırır.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?

•                    Dudak dolgunlaştırma

•                    Dudak şekillendirme

•                    Dudak konturunu belirginleştirme

•                    Dudaklardaki asimetriler

•                    Dudak kenarındaki sarkmalarda

•                    Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar çok hassas bölgeler olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin az da olsa rahat  geçmesine yardımcı olur. Anestezik kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. İşlem yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hızlı ve basit bir uygulamadır.

Sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Dudak dolgusu uygulamasının ardından en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekmektedir. Dolgunun yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi tavsiye edilir.

Dudak dolgusu kalıcı mı?

Dudağa hacim vermek ve biçimlendirmek için kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcığı yoktur. Dolgu maddesi 4-6 ay içinde vücut tarafından emilerek yok edilir. Dudakların dolgunluğunun sürekliliği için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?

Hyalüronik asit bazlı dudak dolgusu oldukça güvenilir bir uygulamadır. İşlemden sonra hafif bir şişlik, kızarıklık ya da morarma gibi etkiler görülebilmektedir, fakat bunların hepsi en fazla birkaç gün içinde tamamen yok olur. Hyalüronik asit vücutta zaten doğal olarak bulunan bir madde olduğundan işlemin herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.