Yükleniyor..
  • 05551871187
  • 05551871187
AKTİNİK KERATOZ | Uzm. Dr. Aslı Şahin - Dermatoloji, Bolu

AKTİNİK KERATOZ

AKTİNİK KERATOZ

AKTİNİK KERATOZ

Derideki bu, yüzeyi pütürtülü küçük kabarıklıklar çoğunlukla güneşe devamlı maruz kalan bölgelerde, genellikle yüz, kafa derisi ve boyun, ön kollar, üst göğüs ve ellerde oluşmaktadır. Aktinik keratozların düşük oranda deri kanserine (skuamöz hücreli karsinomaya) dönüşme riski nedeni ile epidermis düzenli taramalarla izlenmeli ve bir dermatolog tarafından muayene edilmelidir. Aktinik keratoz tanısı dermoskop ile bakılarak doğrulanmaktadır. Açık tenli insanlar aktinik keratoz açısından daha çok risk taşırlar. Bu prekanseröz lezyonların oluşumunu önlemenin en iyi yolu dikkatle güneşten korunmaktır.

Güneşten korunma yanında uygulanabilecek tedavi seçenekleri kriyoterapi (sıvı nitrojen ile dondurularak lezyon yok edilir), küretaj ve eksizyondur.

Solar aktinik keratoz nedir?

İlerleyen yaşlarda özellikle saçlı deri ve yüz gibi güneş gören bölgelerde gelişen aktinik (solar) keratozlar (AK), in situ karsinom olarak kabul edilmektedir.

Ciltte keratoz nedir?

Aktinik keratoz, uzun süreli kontrolsüz güneşe maruz kalmaya bağlı olarak en fazla güneş gören bölgelerde görülen deride anormal hücre gelişimini yansıtan deri değişiklikleridir.

Hastanın durumuna bağlı olarak Diklofenak jel, İmikuimod krem, Flurourasil krem seçilebilir. Bulgulara göre tedavi süresi belirlenir.

Lazer tedavisi: Lazerlerle de deri üst yüzeyi uzaklaştırılara aktinik keratoz tedavi edilir. Tedaviden 1-2 hafta sonra bölge iyileşir.