Yükleniyor..
  • 05551871187
  • 05551871187
BEN MUAYENESİ | Uzm. Dr. Aslı Şahin - Dermatoloji, Bolu

BEN MUAYENESİ

BEN MUAYENESİ

BEN MUAYENESİ

Cilt kanseri için vücudun tüm bölümlerinin düzenli ve sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bu izleme, bir dermatolog tarafından ve rutin kendi kendine muayene şeklinde yapılmalıdır. Cilt kanserinin en yaygın uyarı işareti, yeni bir oluşum ya da var olan bir lezyon veya bendeki değişiklik gibi, deride görünür bir değişikliktir. Benleri incelerken (parmak araları ve vücut arka kısmı dahil) aşağıdakilere bakılması gerekmektedir: 

A. (Asymmetry) Asimetri; lezyonun bir yarısı diğeriyle eşleşmiyor ise, B. (Border) Kenar; kenarları düzensiz ise, C. (Color) Renk; renk dağılımı homojen değil ise, D. (Diameter) Çap; boyutu 6mm’den büyük ise, E. (Evolution) Gelişim; bir benin doğal seyrinin dışında gelişen her türlü değişikliktir. Yüzeyi düz bir bende kabarıklık oluşması, bende kaşıntı başlaması, kanama olması, melanom gelişim riski açısından önem taşımaktadır.

Ciltteki bir lezyon gözle görülür şekilde değişmiş ya da bu kriterlerden herhangi birini karşılıyorsa, dermatolog tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Melanom, melanosit isimli hücrelerden köken alan, kötü huylu bir tümördür. Genellikle, normal görünümlü deride yeni bir oluşum olarak çıkmakta, %30 çoğunlukta ise önceden mevcut olan bir ben üzerinde gelişim göstermektedir. Melanom; benleri andıran deri seviyesinde bir leke veya deriden kabarık oluşumlar olarak belirti vermektedir. Nadiren deri renginde de olabilmektedir. Tanı ve tedavide geç kalınması kanserin çok hızlı yayılmasına ve ölüme neden olabilir. Bu sebeple erken tanı ve tedavi önemlidir.

Düzenli aralıklarla kişinin kendi kendini muayene etmesi ve şüpheli oluşumları fark ettiğinde zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına başvurması gerekir.

Benler ve Ben Takibi

Tıp dilinde "Malign Melanom" olarak adlandırılan cilt kanseri, pigment hücrelerinden (deriye renk veren hücreler) köken alır ve çok hızlı ilerler. Malin Melanom dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biridir. Malign melanom lezyonlarının %30’u bir ben üzerinde gelişirken %70’i normal bir cilt zemininde oluşmaktadır. Erken evrede tanı konulduğunda etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat bu dönemde tanı konulamazsa hızla bölgesel lenf düğümlerine, sonrasında tüm vücuda yayılır ve tedavi şansı önemli ölçüde ortadan kalkar. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, cilt kanserleri ve dermatoskop ile ilgili alınan bilgilere göre:

Erken tanı nasıl sağlanır?

Her bireyin aylık periyodlarla kendi benlerini muayene etmesi önerilmektedir. Bu muayene sırasında saptanan bende asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği (benin birden çok renk içermesi), belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama cilt kanserine işaret edebilir. Bununla birlikte değişik görünümlü, hızlı büyüyen, pigmente bir lezyonun saptanması durumunda da acilen bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Deri kanseri gelişim riski yüksek olan kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir.

    • Açık tenli, açık renk gözlü, kızıl-sarı saçlı ya da kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen deri tipine sahip kişiler

    • Uzun süre veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmış kişiler

    • Ailesinde deri kanseri malin melanom olan kişiler

    • Anormal (atipik) görünümlü (displastik) nevüsü olan kişiler

    • Doğumsal çok fazla benleri olanlar

Son 15 yıl içinde malign melanom riski yaklaşık 2 kat artmıştır ve buna bağlı olarak yeni tanı yöntemleri geliştirilmiştir. Dermatoskopi deri yüzeyi mikroskopisidir; benlerin ve pigmentli diğer lezyonların tanısında kullanılmaktadır. Bu yöntemde, yağlanmış deri yüzeyi, ışıklı bir büyütme sağlayan dermatoskop ile incelenir. Dermatoskop, kulak muayenesinde kullanılan otoskoba benzer ve 10 yılı aşkın süredir yaygın olarak kullanılmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar ben takibi, dermatoskopik görüntülerin fotoğrafları çekilerek sağlanmaktaydı. Sonrasında bu yönteme bilgisayar teknolojisi eklenerek dijital dermatoskopi geliştirildi.